Przeskocz nawigację.

Nabozeństwa

Roraty Są to nabożeństwa, które rozpoczynają nowy rok liturgiczny, a także przygotowują nas do Świąt Bożego Narodzenia.
Nabożeństwa trwają przez cały okres Adwentu. W Jurgowie o godzinie 6:30 wierni gromadzą się w Kościele i uczestniczą we Mszy Świętej. Nie jest to jednak zwyczajna Msza. Cechą specyficzną jest to, że do chwili odśpiewania "Chwała na wysokości" wszystkie światła Kościele są pogaszone, a jedyne co go oświetla, to światło lampionów, które dzieci noszą ze sobą.
Trud dzieci, które codziennie rano wstają, jest nagradzany. Codziennie po skończeniu się Mszy, ksiądz (ewentualnie) ministrant daje każdemu dziecku obrazek. W ten sposób przez cały adwent dzieci mogą uzbierać kilkanaście obrazków-puzzli, które należy przykleić na jedną kartkę. W dzień Wigilii dzieci przynoszą skompletowany w ten sposób jeden większy obrazek, a następnie biorą udział w losowaniu nagród.
Nabożeństwa roratnie są więc, można powiedzieć, najbardziej skierowane do dzieci, dzięki czemu mogą one lepiej przygotować się na narodzenie się Dzieciątka.

Droga krzyżowa
Jest to forma modlitwy, zaliczana do tzw. "Nabożeństw Pasyjnych", gdyż w czasie jej trwania przepraszamy Boga za wszystkie grzechy i pokutujemy. Głosimy także mękę i śmierć Jezusa Chrystusa, czy to w pieśniach, czy też czytając jakiś fragment, który pozwoli nam uświadomić sobie jak wiele wycierpiał Jezus na Golgocie.
Droga Krzyżowa w Jurgowie jest w każdy piątek Wielkiego Postu o godzinie 17. Po niej zaś jest sprawowana Msza Święta. Drogę Krzyżową w naszej parafii prowadzi ksiądz, lektorzy lub grupa apostolska.

Gorzkie Żale
Kolejne nabożeństwo Pasyjne. W każdą niedzielę Wielkiego Postu o godzinie 16 jest wystawienie Najświętszego Sakramentu i śpiewane są Gorzkie Żale. Jest to forma modlitwy, w której nie ma Mszy Świętej. Każde Gorzkie Żale prowadzi ksiądz, który po odśpiewaniu przez wiernych pieśni, mówi kazanie pasyjne. Jest to kazanie wyjątkowe, gdyż musi być dłuższe od zwykłego kazania. Następnie ksiądz błogosławi lud.

Nabożeństwa majowe
Są to nabożeństwa ku czci Najświętszej Maryi Panny. Przez cały maj o godzinie 19 w Jurgowie jest Msza Święta, a następnie wystawienie Najświętszego Sakramentu i wierni śpiewają (lub odmawiają) Litanię Loretańską. Cechą specyficzną jurgowskich "majówek" jest to, że co drugi dzień Litania jest śpiewana w języku słowackim. W niedziele nie ma Mszy Świętej przed Litanią.

Nabożeństwa czerwcowe
Są to nabożeństwa ku czci Jezusowego Serca. Przez cały czerwiec o godzinie 19 w Jurgowie jest Msza Święta, a po niej odmawiana jest Litania do Serca Pana Jezusa. W niedziele o godzinie 16 jest wystawienie Najświętszego Sakramentu i Litania jest śpiewana. Chociaż nabożeństwa te nie gromadzą tylu wiernych co na majówkach, to jednak wierni gromadzą się licznie.

Nabożeństwa Fatimskie
Są to nabożeństwa na pamiątkę Objawień Fatimskich. W każdą sobotę po 13 dniu miesiąca (między majem a październikiem), w Jurgowskim Kościele gromadzą się wierni. Ma miejsce Msza Święta, a następnie odmawiany jest różaniec przed figurą Matki Bożej Fatimskiej. Po różańcu wierni ruszają w uroczystej procesji wokół Kościoła. Po procesji cały lud śpiewa pieśń "Zapada zmrok" przy zgaszonych światłach.
Chociaż Nabożeństwa Fatimskie są bardzo rzadko (w porównaniu z innymi), to jednak gromadzą najwięcej wiernych.

Różaniec
Są to nabożeństwa październikowe. Przez cały miesiąc o godzinie 18 w jurgowskim Kościele odprawiana jest Msza Święta, a po niej wierni odmawiają różaniec przy wystawionym Najświętszym Sakramencie. Różaniec prowadzi ksiądz, lektorzy, grupa bądź osoby, które ksiądz wskaże przed różańcem.